خدمات گروه ایران سرمایه در حوزه سرمایه گذاری و اقتصادی

تحلیل بازار برای سرمایه گذاران و صاحبان صنایع

تحلیلهای بازار در مباحثی همچون عرضه، تقاضا، رفتارمصرف کننده، صادرات واردات ، تغییرات تکنولوژی ، سلایق مصرف کننده ، شناختن بازار و ....بحث و ارائه استراتژی می نماید.

سرمایه گذار باید بازار خود را هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر مشتریانی که قصد جذب آنها را دارد تعریف نماید. برای بیشتر راه اندازیها، یک بخش از شهر و یا محدوده جغرافیایی بازار موردنظر را مشخص می کند، به هرحال، بعضی راه اندازیها انتظار دارند که محدوده بزرگتری از مشتریان را پوشش دهند مثلاً یک بخش یا استان یا حتی چندین استان. همچنین در خصوص بازار نباید تنها به حوزه های فیزیکی بازار توجه کرد بلکه این حوز می تواند بازارها غیر فیزیکی مانند بازارهای الکترونیکی و اینترنتی را نیز شامل گردد.

تحلیل بازار: اهمیت تحلیهای بازار را در خصوص پاسخ به سوالات ذیل می توان تشریخ نمود:

 1. مطالعات تقسیمات بازار اطلاعاتی درباره ویژگیهای مشترک مشتریانتان فراهم می‏آورد این اطلاعات پاسخ پرسشهایی نظیر پرسشهای ذیل را به سرمایه گذاران ارائه می دهد: مشتریان من چه کسانی هستند؟ جمعیت آنان چقدر است؟ چند درصد آنها را مردان و چقدر از آنان را مردان تشکیل می‏دهند؟ توزیع سن، درآمد و میزان تحصیلات آنان چگونه است؟ شغل آنان، مهارتها، علایق و سرگرمیهای آنان چیست؟ چند فرزند دارند؟ در چه مناطقی زندگی و کار می‏کنند؟
 2. اطلاعات مربوط به توان خرید و عادات خرید، قدرت مالی و ویژگیهای اقتصادی بازار هدف، سرمایه گذار را مشخص می نماید. برخی از پرسشهایی که پاسخ داده می‏شوند عبارتند از: متوسط هزینه‏ای که برای خرید خدمت یا محصولی مشابه محصول من صرف می‏شود چقدر است؟ با توجه به بازار هدف، درحال حاضر از خدمات من چه استفاده‌ای می‌کنند؟ چه قیمتی برای این محصول مناسب است؟ چه موقع آنها خرید می‏کنند؟ از کجا خرید می‏کنند؟ چرا آنها تصمیم به خرید می‏گیرند؟ چند بار در ماه یا سال از این محصول خریداری می‏کنند؟ چه نوع خودروهایی می‏رانند؟ آیا صاحب خانه هستند یا اینکه اجاره‏نشینند؟ درآمدهای اضافی خود را معمولاً صرف چه نوع کارهایی می‏نمایند؟ از چه روشی برای پرداخت استفاده می‏کنند( نقد، چک، کارت اعتباری یا . . .)؟ از چه حدی از اعتبار مالی برخوردارند؟
 3. ابعاد روانشناختی وجود دارند که به اطلاعات مربوط به دریافتها و ارزشهایی که در ذهن مصرف‌کنندگان بازار شما وجود دارد برمی‌برگردند اهمیت این موضوعات در تاثیر گذاری مانند مذهب، برند، سلیقه ... بر خرید و فروش محصولات تولیدی می باشد. برخی از متغییرها عبارتند از: واکنش بازار در برابر تصمیمها یا برنامه‏های مختلفی که ممکن است به اجرا بگذارم چیست؟ در بازار شرکت مرا در مقایسه با سایر شرکتها چگونه ارزیابی می‏کنند؟ چه کیفیات و ویژگیهایی هستند که مشتریان من آنها را مهم می‌پندارند؟ چه کسی در یک شرکت یا خانواده برای خرید این محصول تصمیم می‏گیرد؟ آیا برای آنها نظرات دیگران در موردشان خیلی اهمیت دارد؟ فاکتورهای تعیین‏کننده در تصمیم به خرید کدامند؟ آیا آنها بهترین را برای خانواده خود می‏خواهند؟ آیا آنها به دنبال وسیله‏هایی می‏گردند که موجب صرفه‏جویی در زمان و راحتی بیشتر کارها می‏شوند؟ نیازهای برآورده‏نشده آنها کدامند؟ آیا آنها تقاضای خدمات پس از فروش بیشتری برای محصول را دارند؟ آیا عمده توجه انها قیمت پائین است؟ به چه رسانه‏ای(روزنامه، مجلات، رادیو، تلویزیون، تبلیغات اینترنتی . . .) بیشتر توجه نشان می‏دهند؟
 4. اطلاعات رقابتی بازار درباره سایر شرکتهایی که در همان زمینه کسب و کار شما مشغول فعالیت هستند و مهمترین این موارد عبارتند از: رقبای اصلی من در بازار کدامند؟ چگونه با من رقابت می‏کنند؟ در چه زمینه‏هایی رقیب من به شمار نمی‏آیند؟ نقاط قوت و ضعف آنها چیست؟ آیا نقاط ضعف آنها می‏تواند فرصتهای سودآوری برای من فراهم آورد؟ چه چیزی کسب و کار مرا در این بازار منحصربه‏فرد می‏سازد؟ ارزیابی رقبای من از موقعیتشان در بازار چیست؟ چگونه خدمات خود را به بازار عرضه می‏کنند؟ مشتریان آنها کیستند؟ رهبران این صنعت کیستند؟ حجم فروش آنها چفدر است؟ موقعیت مکانی آنها کجاست؟ آیا آنها سودده هستند؟
 5. اطلاعات عوامل محیطی از محیط سیاسی و اقتصادی که می‏تواند بهره‏وری و فعالیتهای سرمایه گذاران را تحت تاثیر قردهد را شامل می شود. سرمایه گذار باید در این قسمت به پرسشهایی نظیر این را پاسخ گویید: روند جمعیتی در حال و آیند چیست؟ روند حرکتی اقتصاد اجتماع چگونه است؟ سیاستهای اقتصادی-سیاسی چه تأثیراتی بر بازار مصرف یا صنعت من خواهد گذاشت؟ چه میزان رشدی برای بازار مصرف من متصور است؟ چه عوامل بیرونی بر این صنعت تأثیر خواهند گذاشت؟

در همین راستا خدمات گروه ایران سرمایه در زمینه تحلیل بازار صنایع مختلف به شرح ذیل می‌باشد:

 • شناسایی مشتریان و مشخصات آنها
 • شناسایی عرضه و تقاضای بازار
 • شناسایی ظرفیت‌های صادرات و واردات محصول
 • تجریه و تحلیل بازار ، قدرت رقابتی بازار ، رقبا ، نقاط ضعف و قوت در بازار
 • بررسی و تجزیه و تحلیل عوامل محیطی تاثیرگذار بر محصولات تولیدی.
 • بررسی تغییرات تکنولوژی در چرخه بازار
 • بررسی و تعیین چرخه عمر محصولات

مطالعات امکان سنجی( تهیه طرح توجیهی)

مطالعات امکان سنجی(طرح توجیهی)، به طور کلی به معنای بررسی و تجزیه و تحلیل شانس موفقیت یک پروژه سرمایه گذاری و یا کسب‌وکار است. به عبارت دیگر، هدف از مطالعات امکان سنجی تعیین میزان امکان‌پذیری و اجرایی بودن یک پروژه و ثمربخشی آن می‌باشد.

اهمیت مطالعات امکان سنجی

مطالعات امکان سنجی(طرح توجیهی) معمولا توسط شخص ثالثی خارج از مجموعه سرمایه‌گذاران و شرکای پروژه یا کسب‌وکار صورت می‌گیرد، زیرا در مواجهه با فرصت‌های سرمایه‌گذاری، بسیاری از سرمایه‌داران یا علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری ممکن است به شکلی خوشبینانه، فقط روی مزیت‌ها یا نقاط مثبت متمرکز شوند. انجام مطالعات امکان سنجی، به ویژه با بهره‌گیری از تیمبرونسازمانی یا سیستم سرمایه‌گذار (شخص ثالث) ‌این امکان را فراهم می‌آورد که تمام جوانب مثبت و منفی پروژه یا موقعیت سرمایه‌گذاری سنجیده شود. به عبارت دیگر، تمامی‌ عوامل موثر بر پروژه به دقت مورد بررسی و کالبد شکافی قرار گرفته، نقاط قوت و ضعف مترتب بر آن بازنگری شده و در نهایت توجیه‌پذیری سرمایه‌گذاری، برآورد می‌گردد.

با عنایت به نکات مذکور، می‌توان گفت که مطالعات امکان‌سنجی، فرآیندی کنترل شده برای مشخص نمودن همزمان مشکلات و مزایای اجرای یک پروژه یا ورود به یک موقعیت سرمایه‌گذاری است و همراه با توصیف کامل شرایط و برآورد عواید و هزینه‌های (آنالیز هزینه- فایده) انجام آن صورت می‌گیرد. این مطالعات در حکم گام نخست در فرآیند تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران یا مدیران به حساب می‌آید.‌این بدین معنا است که ‌این مطالعات باید در بدو امر با صورت مساله‌ای به نام پیشنهاد سرمایه‌گذاری یا اجرای پروژه انجام شود. از همین منظر، مطالعات امکان سنجی به نحوی انجام می‌شود که به منزله ابزار تحلیلی، در برگیرنده محدودیت‌ها، توصیه‌هایی برای بهبود و پیشنهادهای عملی در راستای پیشبرد امور باشد.

بطور خلاصه مطالعات امکان سنجی را می‌توان نقطه عطف فرآیند تصمیم‌گیری در اجرای پروژه یا انجام سرمایه‌گذاری دانست. پاسخ«بله» یا «نه» در برابر ‌این پرسش که «آیا باید پروژه را اجرا کرد یا در پروژه سرمایه‌گذاری نمود؟» تعیین کننده روال آتی برخورد سرمایه‌گذار یا مدیر با موضوع سرمایه گذاری است.

در همین راستا خدمات گروه ایران سرمایه در زمینه مطالعات امکان سنجی(و تهیه طرحهای توجیهی) به شرح ذیل می‌باشد:

 • انجام مطالعات امکان سنجی در خصوص پروژه سرمایه گذاری جهت اطمینان سرمایه گذاری از سودآوری پروژه
 • انجام مطالعات امکان سنجی و تهیه طرح توجیهی جهت ارائه به بانکها (در راستای دریافت تسهیلات)
 • انجام مطالعات امکان سنجی و تهیه طرح توجیهی در حوزه گردشگری
 • انجام مطالعات امکان سنجی و تهیه طرح توجیهی در حوزه های صنت و معدن
 • انجام مطالعات امکان سنجی و تهیه طرح توجیهی در حوزه های صنایع سنگین و عمرانی
 • انجام مطالعات امکان سنجی و تهیه طرح توجیهی برای شرکتها و موسسات ارائه دهنده خدمات
 • انجام مطالعات امکان سنجی و تهیه طرح توجیهی برای شهرکهای صنعتی و مناطق آزاد ( به ویژه منطقه آزاد تجاری ارس)
 • انجام مطالعات امکان سنجی و تهیه طرح توجیهی جهت دریافت پروژه های خاص
 • انجام مطالعات امکان سنجی و تهیه طرح توجیهی برای پروژه های عمومی دولتی

تهیه زمین از شهرک های صنعتی و مناطق آزاد

شهرک های صنعتی نقش مهمی در ایجاد زیر ساخت های مناسب و تهیه امکانات مورد نیاز برای استقرار واحدهای صنعتی، کار آفرینان و همچنین ارائه خدمات ضروری به متقاضیان سرمایه گذاری دارد.بنابراین رشد و توسعه اقتصادی امروزه بدون توجه به بخش صنعت چندان امکان پذیر نیست و همچنین اشتغال و به طور کلی نیروی انسانی در مسائل اقتصادی جایگاه ویژه ای دارد، در اقتصاد ایران اشتغال از دغدغه های اصلی سیاست گذاران اقتصادی است.

یکی از مهمترین مسایل موجود در سرمایه گذاری، تهیه زمین و به ویژه زمینهای شهرکهای صنعتی و یا مناطق آزاد می باشد که فرآیند آن نسبتا طولانی و نیاز به تخصص دارد. فرآیند تهیه زمین در شهرکهای صنعتی به شرح ذیل می باشد:

 1. مراجعه به شرکت شهرکهای صنعتی استان و دریافت اطلاعات مربوطه از واحد برنامه ریزی و امور تولیدی
 2. ارائه جواز تاسیس صادره از وزارت صنایع و معادن و یا یکی از سازمانهای ذیربط و همچنین ارائه کپی شناسنامه و کپی کارت پایان خدمت برای اشخاص حقیقی و برای اشخاص حقوقی، کپی اساسنامه شرکت، آگهی تاسیس شرکت، آگهی ثبت شرکت و کپی شناسنامه اعضای هئیت مدیره شرکت
 3. تکمیل فرم درخواست زمین توسط متقاضی
 4. بررسی استقرار و مسائل زیست محیطی (توسط شرکت شهرکهای صنعتی استان)
 5. انتخاب شهرک صنعتی و انتخاب قطعه
 6. انعقاد قرارداد حق انتفاع از تاسیسات شهرک صنعتی
 7. تحویل زمین به مجری طرح یا نماینده ایشان
 8. ارائه نقشه های ساختمانی توسط مجری طرح به شرکت شهرکهای صنعتی استان
 9. دریافت پروانه ساختمان از شرکت شهرکهای صنعتی استان
 10. شروع عملیات اجرائی ساخت و ساز واحد صنعتی
 11. دریافت پایان کار (بصورت رایگان) از شرکت شهرکهای صنعتی استان

در همین راستا خدمات گروه ایران سرمایه در راستای تهیه زمین از شهرک‌های صنعتی به صورتی آسانتر و در زمان کوتاه تر به شرح ذیل می‌باشد:

 • مشاوره در خصوص دریافت زمین از شهرکهای صنعتی
 • مکان یابی احداث کارخانه در شهرکهای صنعتی
 • انجام کلیه اقدامات لازم در خصوص دریافت زمین از شهرکهای صنعتی و یا مناطق آزاد

کسب و کارهای کوچک

کسب و کارهای کوچک معمولاً کاسبی‌های شخصی با مالکیت خصوصی هستند. کسب و کارهای کوچک، مشاغلی است با تعدادکمی کارمند و حجم فروش پایین که به بخش خصوصی تعلق دارد. معمولاً کسبو کارهای کوچک متعلق به شرکتهای خصوصی، مشارکتی، یا فرد محور هستند.تعریف قانونی از واژه"کوچک(SMALL)"از لحاظ تاریخی بنا به کشور و صنعت متفاوت استطبق تعريف مركز آمار در ايران نيز صنايعي كه تعداد كاركنانشان كمتر از 9 نفر مي باشند بعنوان صنايع كوچك تلقي ميگردند ولي ميتوان صنايعي را كه تعداد كاركنان آنها زير 50 نفر است ، بعنوان کسب وکارهای کوچک و متوسط به حساب آورد .

کسب و کارهای کوچک بسته به مناطق مختلفمتفاوت است ولی نمونه های معمول آن عبارتند از: فروشگاه رفاه(فروشگاه های کوچک)،فروشگاه های کوچک دیگر (مانند اغذیه فروشی یا نانوایی)، بازرگانی ، آرایشگران ،رستورانها، مهمان خانه، عکاسان، تولید در مقیاس کوچک و غیره.

مهمترین مشخصه این نوع کسب و کارها استفاده از سرمایه پایین و تخصص های فردی جهت راه اندای می باشد این امر باعث می شود تا افراد با سرمایه پایین و با فراگیری تخصصهای فردی اقدام به راه انداز این نوع کسب و کارها نماید. برخی از این و کسب و کارها ساده بوده و به راحتی می توان آنها را تاسیس و اداره نمود ولی تاسیس و اداره برخی دیگر از آنها همیاری و مشاوره تیم متخصصین را می‌طلبد.

در همین راستا خدمات گروه ایران سرمایه در زمینه راه اندازی کسب و کارهای کوچک به شرح ذیل می‌باشد:

 • ایده یابی کسب و کار جدید
 • مشاوره و اجرا در خصوص راه اندازی کسب و کار جدید
 • انجام امور بازاریابی و تبلیغات برای کسب و کارهای کوچک
 • راهنمایی و مشاوره درخصوص تامین مالی کسب و کارهای کوچک
 • فن بیان و اصول مذاکره در کسب و کار کوچک
 • مشاوره و اجرای امور مالی و حسابداری کسب و کارهای کوچک
 • مشاورهجهت اخذ استانداردهای ISO
 • مشاوره فروش، تبلیغات و راه اندازی شبکه‌های اینترنتی
 • مشاوره جهت توسعه و بهبود کسب و کار
 • مشاوره جهت مدیریت بهره وری انرژی
 • مشاوره قوانین و مقررات کسب و کارهای کوچک

ثبت علائم تجاری

طبق تعریف انجمن بازاریابی امریکا، برند یا نمانام، ( Brand )‏ یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص‌کنندهخدمات یا فروشندهمحصولی خاص باشد که به وسیلهآن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.

برند مجموعه گره های ذهنی یا تداعیات کارکردی، احساسی، عقلی و مزیت هایی است که ذهن بازار هدف را اشغال نموده است. تداعی معانی پیوند دادن تصاویر و نشانه ها با برند یا مزایا و فواید یک برند است. این مزایا یا فواید برند است که مبنای تصمیم گیری برای خرید آن واقع خواهد شد.

برند،‏ همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن بصورت ذهنی (Conceptual)، دیداری (Visual) یا شنیداری (Verbal) صفات و ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند. برند شامل همه احساسات، ویژگی ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده است؛ برند، برداشت افراد از یک نام است.

اهمیت ثبت نام و امتیازات تجاری

علامت تجاری از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن كالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت می‌كند. مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی آرم تجاریقابلیت تمدید شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد. محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی كه در اكثر نظام‌ها اجازة متوقف كردن تخلف در این زمینه را دارند، تأیید می‌شود. از دیدگاه وسیع‌ تر، علائم تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، در سطح منطقه ای و جهانی سرمایه‌گذاری می‌كنند و این ابتكار را ترویج می‌دهند. حفاظت علائم تجاری همچنین مانع تلاش‌های رقبای غیرمنصف، مثل متقلبان،‌ برای استفاده از علائم مشخص به منظور فروش محصولات و ارائة خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند. این نظام، آگاهی و امكان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش كالاها و خدمات را در منصفانه‌ترین شرایط ممكن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت داخلی و بین‌المللی را تسهیل می‌كند.

از طرف دیگر شخصیت برند نیز از دیگر ابعاد موضوع است که در متون جدید بسیار به آن توجه شده است، چرا که کالاها علاوه بر موارد کاربردی، دارای معانی سمبولیک نیز هستند. بخشی از این معانی سمبولیک برگرفته و نتیجه مفاهیمی نظیر شخصیت برند یا تصویری است که مصرف‌کننده برای خود از آن کالا می‌سازد، این‌ها مفاهیم سمبولیک تداعی شده برای مشتری را در مورد محصولات و یا طبقه آن‌ها توصیف می‌کنند. آن قسمتی از مفهوم نمادین که به وجه فیزیکی خود کالا برمی‌گردد و با ویژگی‌های شخصیتی انسانی توصیف می‌شود، شخصیت محصول نامیده می‌ شود.

یکی از مسائلی که بسیار زیاد در برندینگ مورد توجه قرار می‌ گیرد انتخاب اسامی برای برندهاست که به طور ذاتی معنی‌ دار باشد. بنابراین، این اسامی خود منتقل‌ کننده اطلاعات مربوط به محصول می‌ باشند. نام یک برند می‌ تواند به طرق مختلفی معنی‌ دار شود. به طور مثال، نام برند می‌ تواند برای تقویت معنایی و مفهومی گروه محصولات متناظر انتخاب شود، یا برای ویژگی‌ ها و منافع به خصوصی که میزان فروش برند را افزایش می‌ دهند، باشد. انتخاب خردمندانه یک اسم معنی‌ دار می‌ تواند جایگاه یابی برند را راحت‌ تر کند. متخصصان از نام برند به عنوان گره کلیدی که باعث گسترش فعالیت‌ هایی موثر در شناخت برند محسوب می‌ شود یاد کرده‌ اند. نام برند، آگاهی از برند را توسعه می‌ دهد؛ از این نگاه نام برند مفهومی اولیه برای تصویرپردازی در خصوص برند کاربری دارد و نتیجه آن ایجاد ارزش ویژه مشتری محور برای برند خواهد بود.

در همین راستا خدمات گروه ایران سرمایه در زمینه ارائه خدمات برند و علائم تجاری به شرح ذیل می‌باشد:

 • ارائه خدمات ارزش گذاری برند
 • ارائه مشاوره در خصوص برند، برندسازی و تقویت برند
 • ارائه خدمات برند سازی شخصی و اینترنتی
 • ثبت نام علائم و نام تجاری(برند)
 • ثبت و نماد سازی علائم
 • خرید و فروش برندهای تجاری
 • ارائه خدمات در خصوص تقویت برند تجاری
 • تبلیغات الکترونیک برند شرکت و یا محصولات شرکت
 • انجام خدمات مرتبط با ثبت اختراع و مالکیتهای معنوی

راه اندازی واحدهای تولیدی و شرکتها

امروزه سرعت رقابت در سطوح مختلف بازرها بشدت بالا بوده لذا جهت ورود به بازار دو فاکتور کنترل هزینه ها، کاهش زمان ورود به بازار و شناساندن خود جزء مهمترین فاکتورهای ورود به بازار خواهد بود . معمولا مرحله نخست ورود به چرخه تولید و بازار یکی از مهمترین و مشکلترین قسمتها در راه اندازی کارخانه و شرکت می باشد. این مشکلات شامل شناسایی و بکارگیری نیروی کار، اقدامات تکمیلی گرفتن مجوزها،نصب آموزش و بکارگیری اتوماسیون ، راه اندازی وب سایت کارخانه جهت دسترسی اسانتر مشتریان و معرفی کارخانه و محصول . در مرحله آغازین فعالیت واحد تولیدی معمولا سرمایه گذار اشرافیت کامل به تمامی جوانب نداشته و یا تخصص لازم در استقرار واحدها مزبور نداشته است لذا لازم است تیمی متخصص تمامی قسسمتها و یا برخی از حوزه ها را بر اساس تشخصیص و نیاز سرمایه گذار به عهده بگیرد تا راه اندازی واحد تولید با سرعت بالا و هزینه کمتر صورت پذیرد.

در همین راستا خدمات گروه ایران سرمایه در زمینه راه اندازی واحدهای تولیدی به شرح ذیل می‌باشد:

 • راه اندازی اتوماسیون اداری واحد تولیدی
 • راه اندازی وب سایت و معرفی کارخانه و محصولات
 • تامین نیروی انسانی مورد نیاز
 • آموزش نیروی انسانی
 • راه اندازی سیستم حسابداری و مالی
 • کسب مجوزه های راه اندازی
 • تامین سیستم تبلیغاتی واحد تولیدی شامل تهیه و تکثیر بنر، کارت ویزیت، تابلوها و ...
 • راه اندازی سیستم حقوق و مزایای پرسنل
 • ارائه آیین نامه و مقررات واحد تولیدی

ارائه خدمات مرتبط با سرمایه‌گذاری اقتصاد شهري

علم اقتصاد شهری به مطالعه‌ي و کاربردی کردن مسایل اقتصاد شهر مي‌پردازد. از دیدگاه سرمایه‌گذاری، اقتصاد شهري از ابزارهاي علمی به منظور تجزيه و تحليل مسائل مربوط به مكان‌يابي بنگاه‌ها و خانوارها در شهر (كاربري اراضي شهري)- مسكن، مراکز تجاری، مراکز خدماتی، تفریحی شهري، حمل و نقل شهري، زيرساخت ها و تسهيلات شهري، ماليه شهري، فقر و حاشيه‌نشيني در شهر، سرمایه‌گذاری شهری و ..... می‌پردازد.

اهمیت اقتصاد شهری در حوزه سرمایه‌گذاری

 • انتخاب بهینه محل احداث كارخانه، اداره، مراکز تجاری، شعب بانک، مراکز خدماتی، برج‌ها و مراکز آپارتمانی، مراکز تفریحی، درمانی، فروشگاهي و .... باعث می گردد تا سرمایه‌گذار با استفاده از مزیت مکان‌یابی خود، مزیت رقابتی نسبت به سایر رقبای خود بدست آورده و در نتیجه سود بیشتری کسب نماید.
 • استفاده از علم اقتصاد شهری این امکان را فراهم می‌سازد تا از مشکلات شهری مانند زوال شهري، آلودگي، تراكم، ترافيك و ... کاسته شده و باعث افزایش بازدهی بنگاههای شهری، رونق شهری، کاهش هزینه‌های شهرداری و ... گردد.
 • طبق محاسبات شاخصهای شهری سازمان ملل (habitat) شهرهایی که از کیفیت زندگی بالاتری برخوردارند و اصول اقتصاد شهری در آنها رعایت شده است؛ سرمایه‌گذاران علاقه‌مندی بیشتری برای سکونت و سرمایه‌گذاری در این نوع شهرها دارند لذا رعایت اصول اقتصادی شهری باعث علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران برای سکونت و سرمایه‌گذاری می‌گردد که نتیجه این امر افزایش رفاه شهری و کاهش بیکاری می‌باشد.

 

در همین راستا خدمات گروه ایران سرمایه در زمینه اقتصاد شهري به شرح ذیل می‌باشد:

 • انجام مطالعات مکان‌یابی برای احداث مراکز تجاری، شعب بانک، مراکز خدماتی، برج‌ها و مراکز آپارتمانی، مراکز تفریحی، درمانی، فروشگاهي و ....
 • تعریف و امکان‌سنجی پروژه‌های سرمایه‌گذاری برای شهرها
 • انجام خدمات مرتبط با سرمایه‌گذاری شهری مانند اخذ مجوز از شهرداری‌ها، امورات ثبتی و ...
 • مشاوره و انجام خدمات تامین مالی پروژه‌های شهری از طریق بانک‌ها و به ویژه از طریق بانک مسکن و بانک شهر
 • همکاری با شهرداری و شورای شهر جهت انجام تحقیقات در خصوص پروژه‌های شهری
 • مطالعه، تحقيق، امکان‌سنجی و ارائه طرح‌های اماكن تجاری، فرهنگی، تفریحی و رفاهی، گردشگری، پارکینگ‌های طبقاتی و ... مورد نياز دستگاه‌ها، سازمان‌ها و شركت‌ها
 • مطالعه، تحقيق و امکان‌سنجی طرح‌های آمایش سرزمین، طرح‌ریزی کالبدی، توسعه و عمران منطقه‌ای و ناحیه‌ای